A vizsgálat a páciens kikérdezésével veszi kezdetét, melynek során a serdülőkorra, az önkielégítésre, esetleges szexuális betegségekre, heregyulladásra, az aktusok gyakoriságára, az orgazmuskészségre, a szexuális étvágyra vagyis a libidóra, a dohányzásra, az alkoholfogyasztásra, az életstílusra, a munkavégzésre, esetleges gyógyszerszedésre vonatkozó kérdésekre kell válaszolni.
A második szakaszban a nemi szervek vizsgálata következik. De megvizsgálják még a lágyékcsatorna állapotát valamint a here méreteit is. Amennyiben szükséges, végbélen át megtapintják a prosztatát vagy herebiopsziát végeznek, ami tulajdonképpen a here szövettani vizsgálatát jelenti. A statisztikai adatok azt bizonyítják, hogy a gyermektelen párok több mint 35%-ában, a gyermekáldás elmaradása miatt a férfi sterilitása okolható. Ezért egy ilyen vizsgálat alkalmával lényeges a férfi nemzőképességének megállapítása, aminek legfontosabb része az ondóvizsgálat.
Az ondóvizsgálat
Ez az eljárás, az andrológiai vizsgálaton belül zajlik, egy speciális laboratóriumi eljárás segítségével. A vizsgálat alapján lehet véleményt alkotni a férfi nemzőképességének mértékéről. Az ondó vizsgálatára öt napos szexuális absztinenciát követően kerülhet sor. Ez alatt a maszturbációt is mellőzni kell. A laboratóriumi vizsgálat során, az ondót önkielégítés útján nyerik, amit száraz és tiszta edénybe tárolnak. Az ondók vizsgálatát a magömlést követő 25 - 40 percben végzik, mivel ennél kevesebb idő alatt az ondó alvadása meggátolja annak objektív kivizsgálását, ennél jóval több idő eltelte után pedig csökkenni kezd a spermiumok mozgékonysága. Az ondó színét, szagát, jellegét, mennyiségét és PH-értékét makroszkópos vizsgálattal állapítják meg. Mindezeknek tudatában talán jóval több férfi veszi a bátorságot ahhoz, hogy a szükséges prevenciós vizsgálatokat elvégezze.